Nesze Jastrzębie

Rządowe pieniądze dla Jastrzębia-Zdroju

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: AKTUALNOŚCI

Dzięki Funduszowi Dróg Samorządowych nasze miasto pozyskało środki na remonty ulic, ale to nie jedyne dobre informacje płynące z Katowic i Warszawy.

 

Miejskie media od pewnego czasu obiegają zdjęcia z uroczystości przekazywania czeków na inwestycje drogowe dla gmin i powiatów naszego regionu. Pieniądze pochodzą z rządowego programu Fundusz Dróg Samorządowych.

 

W sumie do naszego województwa trafiło z tego tytułu w tym roku ponad 300 mln zł. Jest to kwota bez precedensu w historii tutejszych samorządów, bo władze centralne raczej zostawiały gminy i miasta same z ich problemami infrastrukturalnymi. Jastrzębie-Zdrój dostało 3 mln zł. Pieniądze te pozwolą zmodernizować ul. Chlebową. Przebudowany i rozbudowany zostanie ponad 720-metrowy odcinek od skrzyżowania z ulicą Jagiełły.

 

Rząd dofinansował nie tylko drogi, ale także służbę zdrowia

 

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał niedawno dotację na zakup trzech karetek w naszym regionie. Pojazdy trafią do Jastrzębia-Zdroju, Rybnika oraz Świerklan. W sumie z budżetu państwa zostało na ten cel przekazane 400 tys. zł. Pojawiła się też dodatkowa pula dla szpitali w województwie śląskim. To ponad 46 mln zł. Jedną dziesiątą tej kwoty, a dokładnie 4,7 mln zł, dostanie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

 

Udało się też, przy sporym zaangażowaniu posła Grzegorza Matusiaka, uratować przed zamknięciem Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny dla Dzieci. W jastrzębskiej placówce leczy się ponad 400 małych pacjentów, dowożonych z wielu miejscowości południowej części województwa śląskiego. Problemy zaczęły się pod koniec czerwca. Szpitalowi skończył się kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do podpisania nowego nie doszło, ponieważ oferta przetargowa zawierała błędy formalne. Mali pacjenci zostali pozbawieni rehabilitacji. Zrozpaczeni rodzice zaczęli pukać do wszystkich możliwych drzwi, także do posła Grzegorza Matusiaka. Interwencja parlamentarzysty okazała się skuteczna. NFZ ogłosił drugi konkurs, który zakończył się pozytywnym rozstrzygnięciem. Nowy kontrakt z Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym podpisano do września 2024 roku. (fil)

 

Grzegorz Matusiak, poseł z Jastrzębia-Zdroju
Dla porównania, w 2015 roku rząd PO-PSL przeznaczył na śląskie drogi 69 mln zł. Po zmianie władzy i dzięki staraniom parlamentarzystów PiS z naszego regionu, pulę na remonty i rozbudowę śląskich dróg udało się zwiększyć do prawie 300 mln zł, czyli ponad cztery razy tyle. To jest ilościowa i jakościowa różnica między rządami PO-PSL, a PiS. Skorzysta na tym też nasze miasto, ale to nie są jedyne dobre wiadomości. Ministerstwo zdrowia przeznaczyło pieniądze na zakup nowoczesnych ambulansów. Jeden z nich trafił do Jastrzębia - Zdroju. To szybsza i skuteczniejsza pomoc medyczna. To także lepszy standard pracy dla ratowników i lekarzy. To kolejny przykład, jak trzeba działać skutecznie dla życia i zdrowia mieszkańców naszego regionu.

Wyświetlony 563 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 24 wrzesień 2019 13:05

Kontakt z redakcją

tel.: 32 209 18 18
kom.: 509 797 881

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz do nas na Facebooku

Licznik odwiedzin

1041394
Today
Yesterday
This Week
This Month
Last Month
All days
363
793
9890
45505
129061
1041394

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-05-31 02:46:47