Nesze Jastrzębie

Aktywnie, skutecznie, dla mieszkańców Śląska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: AKTUALNOŚCI

Rozmowa z panią Ewą Gawędą, radną Sejmiku Województwa Śląskiego, kandydatką do Senatu z listy Prawa i Sprawiedliwości.

 

- Jest Pani radną sejmiku, przedsiębiorcą, skąd więc pomysł startu w wyborach do Senatu?

- Mandat senatora pozwoli mi skuteczniej walczyć o sprawy lokalne, które dzięki mądrym decyzjom, dobrej współpracy i koordynacji pomiędzy różnymi szczeblami władzy mogą stać się sprawami o znaczeniu krajowym. Przez ostatnie dziesięć miesięcy, we współpracy z naszymi samorządami, udało mi się dokonać sporo na rzecz mieszkańców naszej części województwa. Skutecznie poruszyłam sprawy, które leżały kilkanaście lat w szufladach, wiele z inwestycji już zostało rozpoczętych, kilka zakończonych, jeszcze inne są w trakcie przygotowywania. Dobra współpraca z samorządami pozwala na błyskawiczne rozwiązywanie takich spraw, jak remonty lokalnych dróg, poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego, poprawa bezpieczeństwa na drogach. Wiem, że rozmową i współpracą można osiągnąć dużo więcej niż wzajemnym oskarżaniem się i kłótniami.

 

- Które obszary działalności są Pani szczególnie bliskie?

- Jako radna sejmiku pracuję w trzech komisjach - do spraw rolnictwa, turystyki i sportu oraz edukacji i kultury. W Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich pracuję nad funduszami na rozwój zaniedbanych często terenów. Wielki przemysł to przecież tylko część naszego województwa i naszych gmin. Rejon Wodzisławia, Raciborza, Jastrzębia-Zdroju czy Żor to przecież sporo gospodarstw rolnych, a w sołectwach można znaleźć ogromny potencjał dla rozwoju lokalnych społeczności. Ten rozwój trzeba szczególnie wspierać, dlatego tak intensywnie promowałam wojewódzkie „inicjatywy sołeckie”, które są szansą finansową dla „małych Ojczyzn”.

 

- Czyli promocja naszego regionu?

- Zgadza się. Nasz region ma bowiem ogromny potencjał. Widzę go rozmawiając z ludźmi, jeżdżąc po wszystkich miastach, gminach i sołectwach. Problem polega jednak na tym, że nie mamy odpowiedniej infrastruktury, która zatrzymałaby ludzi na dłużej niż jeden dzień. Nie ma instytucji, która stworzyłaby pakiet ofert dedykowany konkretnym grupom odbiorców. Jestem głęboko przekonana, że stworzenie takiej oferty przyczyniłoby się znakomicie do rozwoju regionu, również rozwoju gospodarczego, bo przecież musiałyby powstać firmy obsługujące przyjezdnych. Jako właścicielka zakładu fotograficznego z blisko trzydziestoletnim doświadczeniem, wiem jak dynamicznie potrafią rozwijać się małe firmy mające bezpośredni kontakt z klientem. Ich pomysły trzeba wspierać, ale przede wszystkim tworzyć warunki żeby one mogły wykiełkować. Wsparcie dla przedsiębiorczości uważam zresztą za jeden z ważniejszych obszarów, którym powinny zajmować się skutecznie instytucje centralne, w tym również Senat RP.

 

- Siłą napędową naszego regionu są jednak przede wszystkim kopalnie.

- Jedno nie wyklucza drugiego. Kopalnie oczywiście mają swoje problemy, które dotykają ogromną rzeszę mieszkańców naszego regionu. Jako Ślązaczka od pokoleń, wnuczka powstańca śląskiego walczącego we wszystkich trzech zrywach, kobieta pochodząca z rodziny o głębokich tradycjach górniczych, nie zamierzam ignorować spraw, które dotykają moich wyborców. Będę starała się pomagać i wspierać ich w trudnych sytuacjach. Znam problemy braci górniczej, gdyż żyję w tym środowisku. Wszystko wymaga jednak rzetelnego przygotowania i rozwagi w podejmowaniu decyzji. Szanuję ciężko pracujących mieszkańców Śląska za ich poświęcenie, uczciwość, godność i wiarę. Znam i szanuję naszą gwarę. Z sąsiadami godom, z tymi którzy nie rozumieją godki - rozmawiam. Szacunek dla ludzi to nasza wspólna historia i tradycja. Jestem dumna z tego, kim jestem. W parlamencie, jeśli się w nim znajdę, będę godnie reprezentowała Śląsk i jego mieszkańców - wszystkich, bez względu na status społeczny, pochodzenie, wykształcenie czy majętność.

Rozmawiał: Jan Ostoja

Wyświetlony 485 razy Ostatnio zmieniany środa, 09 październik 2019 10:50

Kontakt z redakcją

tel.: 32 209 18 18
kom.: 509 797 881

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz do nas na Facebooku

Licznik odwiedzin

1041436
Today
Yesterday
This Week
This Month
Last Month
All days
405
793
9932
45547
129061
1041436

Your IP: 34.204.193.85
Server Time: 2020-05-31 03:13:57