Nesze Jastrzębie

Miasto węgla i boksu

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dział:: ROZMAITOŚCI

Sukcesy jastrzębskich pięściarzy należą do najwspanialszych kart w dziejach miasta. Wreszcie powstała na ten temat książka.

 

Można się zastanawiać, dlaczego taka książka nie powstała wcześniej. Przecież to nawet nie jest beletrystyczna, ale wręcz filmowa historia. W małym, nowym mieście na Śląsku, z niczego powstaje klub bokserski, który w kilkanaście lat rozsławia i czyni z Jastrzębia-Zdrój pięściarską stolicę Polski. To był i jest fenomen, który chyba nie powtórzył się nigdzie indziej i w żadnej dyscyplinie. Sto medali na mistrzostwach Polski, dwieście w śląskich zmaganiach i ogromna liczba międzynarodowych sukcesów, na czele z jedynym w historii polskiego boksu mistrzem świata Henrykiem Średnickim. Gdy po pamiętnym turnieju w Belgradzie zapytano go o wrażenia, to odpowiedział, że cieszy się, iż mógł sprawić tak ogromną radość ludziom w Jastrzębiu.

 

Na szczęście powstała taka książka, a raczej księga, bo trudno inaczej nazwać ponad 300-stronnicowe dzieło, pełne zdjęć, tabel, statystyk, omówień. Tego zadania podjął się Marcin Boratyn, na co dzień kierownik w Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu-Zdroju. Pracował nad tą publikacją dwa lata, ale było warto. „Górnicze pięści. Historia jastrzębskiego boksu” to absolutna perełka na sportowym rynku wydawniczym.

 

- Jastrzębski boks to fenomen. Dlaczego tu, a nie w innym mieście regionu powstała taka potęga? To wręcz niemożliwe, że 12 lat po powstaniu klub został drużynowym mistrzem Polski - przypomniał Marcin Boratyn, podczas premiery książki w Domu Zdrojowym.

 

Wypełniona po brzegi sala podczas premierowej prezentacji była najlepszym dowodem, że jastrzębianie czekali na taką publikację.

 

Jest to książka kompletna. Zawiera obszerne sylwetki legend jastrzębskiego klubu, a także statystyczny opis każdego pięściarza, który stoczył chociażby jedną walkę! Są listy rekordzistów pod względem liczby stoczonych i wygranych walk. Największe sukcesy i bilans medalowy w mistrzostwach Polski, Śląska czy turniejach, również międzynarodowych, a także bilans ligowych meczów jastrzębskiego zespołu.

 

Dystrybucją tej monumentalnej i ważnej publikacji zajmuje się BKS Jastrzębie w hali przy Al. Jana Pawła II w Jastrzębiu-Zdroju. Książkę wydano w nakładzie 500 egzemplarzy. Cena wynosi 50 złotych.

Wyświetlony 289 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 21 listopad 2019 10:19

Kontakt z redakcją

tel.: 32 209 18 18
kom.: 509 797 881

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dołącz do nas na Facebooku

Licznik odwiedzin

0740728
Today
Yesterday
This Week
This Month
Last Month
All days
2318
718
2318
31321
48357
740728

Your IP: 35.175.113.29
Server Time: 2020-02-17 20:56:56