Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 17:46
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje rpo

Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność i ekologia.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Jas-Mos” i PGNiG Termika pracują nad projektem podłączenia do bloków mieszkalnych ciepłej wody użytkowej (CWU), co pozwoli wyeliminować piece gazowe.
Bezpieczeństwo, komfort, oszczędność i ekologia.

 

Prace nad tym projektem trwają od ubiegłego roku. Jego celem jest przede wszystkim dostarczenie mieszkańcom „Jas-Mos” ciepłej wody użytkowej prosto z sieci i zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wyeliminowanie z mieszkań piecyków gazowych (JUNKERS). CWU powstaje po podgrzaniu zimnej wody wodociągowej za pomocą ciepła sieciowego. Jest ono wytwarzane w elektrociepłowni i przekazywane do sieci, po czym trafia do węzła cieplnego w bloku. W specjalnym wymienniku ciepła woda zostaje podgrzana do temperatury 55°C. Jest ona bezpieczna, nadaje się do picia i nie pogarsza jakości.

 

Montaż instalacji CWU z sieci trwa krótko i nie jest uciążliwy dla mieszkańców.

 

Obejmuje likwidację dotychczasowego piecyka i przewodów gazowych, przeprowadzenie instalacji przewodami kominowymi, zamontowanie wodomierza i zaworu odcinającego oraz prace wykończeniowe. Na tej inwestycji można zaoszczędzić czas i wodę. Obecnie, ciepła woda nie pojawia się w kranie w tym samym momencie, w którym go odkręcamy. Użytkownik musi czekać, aż najpierw spłynie zimna woda, która trafi do kanalizacji bez żadnego pożytku, a za nią też przecież płacimy. Po wprowadzeniu CWU użytkownik nie musi martwić się kosztami ciepłej wody, ponieważ jest dostępna przez cały czas, licznik pracuje tylko wtedy, gdy się jej używa.

 

Oszczędzamy także energię.

 

Dzięki wykorzystaniu energii elektrycznej i ciepła produkowanego na masową skalę koszt uzyskania ciepłej wody użytkowej jest niższy niż podgrzanie takiej samej ilości wody za pomocą piecyka gazowego i związane z jego posiadaniem wydatki. Lokatorzy będą oszczędzać na kosztach eksploatacji piecyka - nie martwią się kosztami konserwacji i eksploatacji urządzeń podgrzewających, ponieważ monitorowaniem i przeglądem sieci ciepłowniczej zajmuje się dostawca ciepła, czyli PGNiG TERMIKA Energetyka Przemysłowa. Oszczędzamy też na miejscu - brak urządzeń do podgrzewania wody to także więcej miejsca w łazience, które można wykorzystać w dowolny sposób.

 

Ciepła woda użytkowa to także komfort i bezpieczeństwo.

 

Dzięki montażowi instalacji CWU z sieci lokator nie będzie musiał dokonywać regularnych przeglądów, bo ciepła woda o stałej temperaturze jest dostępna przez cały rok i przez całą dobę. Brak dodatkowych urządzeń w postaci podgrzewaczy gazowych czy pieca węglowego niweluje zaś ryzyko wybuchu gazu i zatrucia czadem.

 

- Przypominam, że z powodu zatrucia tlenkiem węgla w poprzednim sezonie grzewczym w Polsce 52 osoby zmarły, a 2024 zostały poszkodowane. W naszym mieście takie przypadki też się zdarzały - mówi Piotr Szereda, prezes zarządu Spółdzielni „JAS-MOS”.

 

Podgrzewanie wody za pomocą miejskiej sieci ciepłowniczej to obecnie jedna z najbardziej ekologicznych metod na rynku.

 

Warto podkreślić, że elektrociepłownie podlegają stałemu monitoringowi i rygorystycznym przepisom o emisji zanieczyszczeń, a to, co wydostaje się z ich kominów, przechodzi przez szereg filtrów. Oddział „Zofiówka” w Jastrzębiu-Zdroju w listopadzie 2018 roku oddał do eksploatacji jeden z najnowocześniejszych w kraju bloków fluidalnych. Dzięki zastosowanej technologii spełnia on najbardziej rygorystyczne wymagania unijnego prawa w zakresie ochrony środowiska - dyrektywy ws. emisji przemysłowych IED. Decydując się na ciepło sieciowe, ograniczamy więc powstawanie smogu w miastach.

 

9 marca w sali konferencyjnej Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne z lokatorami budynku przy al. Jana Pawła II w sprawie podłączenia CWU. Zarząd spółdzielni przygotuje ankietę i będzie się starał dotrzeć do wszystkich właścicieli lokali mieszkalnych.

 

Jeżeli 55% lokatorów wyrazi zgodę, to zostanie przygotowany projekt i inwestycja ruszy.

 

To lokatorzy zdecydują, czy chcą tańszej, wygodniejszej, bezpieczniejszej i ekologicznej ciepłej wody użytkowej. Czy projekt obejmie też pozostałe budynki „Jas-Mos”?

 

- Czas pokaże. Ale ważne jest, że idziemy śladem innych miast i do tego projektu będą podchodzić też kolejne spółdzielnie mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju. To będzie projekt długotrwały i sukcesywnie rozwijany. Mam nadzieję, że wzorem dużych aglomeracji my spółdzielcy będziemy również dbać o ekologiczne rozwiązania - mówi Piotr Szereda, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Jas-Mos”. (fil)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama