Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 27 grudnia 2024 04:14
PRZECZYTAJ!
Reklama

Co piąta Polka ma problem z nikotyną!

Przed nami Dzień Kobiet – data, kiedy pochylamy się nad typowo kobiecymi tematami. Mało kto wie, że aż trzy miliony mieszkanek naszego kraju boryka się z tym samym problemem. Jest nim uzależnienie od papierosów.

W dzisiejszych czasach nie trzeba już nikogo przekonywać, że palenie bardzo negatywnie wpływa na cały nasz organizm. W dymie z papierosa jest cała tablica Mendelejewa trujących związków chemicznych, w tym tzw. wolnych rodników, które negatywnie wpływają nie tylko na zdrowie, ale też przyspieszają procesy starzenia!

- Wolne rodniki występujące w dymie z papierosa dramatycznie zwiększają ryzyko rozwoju miażdżycy i przyspieszają jej rozwój. Wzrasta też ryzyko związane z rozwojem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Jest ono 10-krotnie wyższe u mężczyzn palących niż niepalących i aż 12-krotnie wyższe u kobiet palących, niż wolnych od tego nałogu! Dlatego zmniejszenie ekspozycji na substancje szkodliwe dymu papierosowego jest celem samym w sobie – podkreśla prof. dr hab. n. med. Rafał Pawliczak, alergolog i pulmonolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Dla siebie i dla najbliższych

Warto pamiętać, że dym papierosowy to poważne zagrożenia nie tylko dla samego użytkownika, ale także osób z jego otoczenia. Powszechnie znane jest pojęcie tak zwanego „biernego palenia”. Jednak wciąż zbyt mało palaczy zdaje sobie sprawę, że naraża swoją rodzinę czy znajomych na wdychanie około 70 substancji rakotwórczych. Konsekwencje mogą być naprawdę poważne: choroby związane z paleniem tytoniu każdego roku zabijają około 67 tysięcy osób w Polsce.

Część palaczek i palaczy decyduje się na porzucenie tradycyjnych papierosów na rzecz tzw. urządzeń alternatywnych, takich jak e-papierosy czy podgrzewacze tytoniu. Na polskim rynku popularny jest system IQOS. Zasadnicza różnica między nim a klasycznymi wyrobami nikotynowymi tkwi w tym, że w tym podgrzewaczu nie zachodzi reakcja spalania tytoniu. Co za tym idzie, nie mamy do czynienia z charakterystycznym i śmierdzącym dymem, ale z aerozolem z nikotyną, w którym jest mniej trujących palacza i osoby postronne toksyn. Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków (FDA) potwierdziła, że IQOS wydziela znacznie mniej substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych niż papierosy. Oczywiście nie oznacza to, że jest on zupełnie bezpieczny dla zdrowia, co też podkreśliła amerykańska agencja – zawsze najlepszą opcją pozostaje całkowita rezygnacja z palenia.

Niektórzy z producentów urządzeń alternatywnych pozwalają też pełnoletnim palaczom na ich wypróbowanie przed zakupem. Przez kilkanaście dni użytkownicy wyrobów tytoniowych i nikotynowych mogą je przetestować i jeżeli po tym czasie urządzenia się nie sprawdzą, mogą je zwrócić w tym samym sklepie, w którym o nie zapytali.

Dzień Kobiet to czas, w którym często zastanawiamy się nad swoimi marzeniami. Wiele pań chciałoby, żeby ich codzienność nie była związana ze szkodliwym i rakotwórczym dymem.  Nawet jeśli postanowienie dotyczące zerwania z nałogiem okazuje się trudne do zrealizowania, to warto zrobić choćby mały krok w kierunku ograniczenia szkodliwości samego nałogu.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama