W każdym systemie ratowniczo – gaśniczym najważniejszym elementem decydującym o powodzeniu akcji jest strażak, a dokładnie jego wyszkolenie i zdobyte w jego trakcie kompetencje i umiejętności. To one decydują nie tylko o zdrowiu i życiu ofiar pożarów czy wypadków, ale też o bezpieczeństwie samych ratowników.
- Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że podstawą codziennej strażackiej służby jest proces szkolenia. Dotyczy on nie tylko nowych kompetencji, ale także nieustannego ćwiczenia już nabytych umiejętności. Wiele z nich wymaga praktycznych ćwiczeń, najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do tych zajęć niż profesjonalnie przygotowany poligon – powiedział st. bryg. Wojciech Piechaczek, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju.
Kompleks ćwiczebno – szkoleniowy, jaki powstaje we współpracy z Zakładem Karnym w Jastrzębiu – Zdroju będzie składał się z czterech modułów. Obecnie w fazie końcowej są prace budowlane pierwszego z nich, czyli trenażera ratowniczego do nauki i doskonalenia gaszenia pożarów wewnętrznych. Jest to kilkukondygnacyjna konstrukcja z komorą ogniową i generatorami dymotwórczymi w której strażacy będą mieli do czynienia ze zjawiskami fizycznymi i chemicznymi jakie zachodzą podczas pożaru w zamkniętych pomieszczeniach.
-To są umiejętności których nie da się opanować teoretycznie. Praca z aparatem powietrznym w zamkniętym, zadymionym i ciasnym pomieszczeniu, w którym widoczność spada do zera wymaga nieustającego treningu w warunkach jak najbardziej rzeczywistych. To pozwala ratownikom działać szybko i skutecznie, a każda akcja to walka z czasem w której stawką jest ludzkie życie – podkreślił jastrzębski komendant – Trenażer może być też doskonałym poligonem do ćwiczeń dla ratowników górniczych, którzy często prowadzą akcje w tego typu warunkach – dodał szef tutejszych strażaków.
Przy jastrzębskiej komendzie PSP działa specjalistyczna grupa poszukiwawczo – ratownicza z pasami i ich przewodnikami oraz specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego. Dla nich został zaprojektowany poligon gruzowiskowy, który odzwierciedlać ma warunki panujące podczas katastrof budowlanych. Ważnym elementem kompleksu będzie specjalny plac przeznaczony do ćwiczeń z zakresu ratownictwa drogowego i technicznego. Strażacy będą na nim doskonalić swoje umiejętności związane ze skutecznym i szybkim uwalnianiem ofiar wypadków drogowych z wraków samochodów.
Ważnym zadaniem jakie ma wypełniać poligon jest kształcenie przyszłych strażaków. Dlatego plany obiektu przewidują też budowę toru przeszkód dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych, jakie z powodzeniem działają przy Ochotniczych Strażach Pożarnych w całym regionie.
Modułowy charakter poligonu pozwoli w przyszłości rozbudowywać kompleks o kolejne obiekty i stanowiska, które w zależności od zmieniających się potrzeb pozwolą na realizację dodatkowych szkoleń i ćwiczeń z zakresu podstawowych jak i specjalistycznych zadań straży pożarnej.
- Na wsparcie Fundacji JSW zawsze możemy liczyć przy realizacji projektów podnoszących poziom bezpieczeństwa. Nie tak dawno fundacja pomogła nam sfinansować zakup profesjonalnego sprzętu alpinistycznego dla naszej specjalistycznej grupy ratownictwa wysokościowego, a to zaledwie jeden z wielu przykładów współpracy, która dla nas jest modelowym przykładem wspólnej troski o mieszkańców i ich mienie – podsumował komendant.
Napisz komentarz
Komentarze