Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 22 grudnia 2024 18:53
PRZECZYTAJ!
Reklama

Ignacy zaprasza

Tym razem zapraszamy Was na wyprawę z Kolejami Śląskimi do Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku. Jak tu dotrzeć?

Trzeba kupić bilet i wsiąść do pociągu linii S7 (Katowice — Rybnik — Racibórz), a następnie wysiądź na przystanku Rybnik Niewiadom. Stąd spacerem wzdłuż ulicy Sportowej dotrzecie do Kopalni Ignacy!

Jej historia rozpoczyna się od otwarcia kopalni „Versuch Kohlengrube”. Wkrótce potem kopalnię nazwano „Hoym” na cześć hrabiego Karl Georg Heinrich von Hoym, pruskiego ministra dla prowincji śląskiej, a od 1810 roku „Królewska Kopalnia Hoym w Biertułtowach”. We wrześniu 1936 roku kopalnia przyjęła nazwę „Ignacy”, na cześć urzędującego prezydent Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego. To wyjątkowy zabytek ery przemysłowej w Krainie Górnej Odry. Zlokalizowany w Rybniku na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Ignacy”.

W sierpniu 1995 roku z szybu Kościuszko wyjechał ostatni wagon węgla. Kopalnia, będąca jednym z najstarszych zakładów wydobywczych na Górnym Śląsku, zatrzymała produkcję. Tutejszy zakład wydobywczy działał nieprzerwanie przez 203 lata. Zdawało się, że po dawnej Hoymgrubie nie zostanie nic. Determinacja byłych pracowników, wpis do rejestru zabytków, a następnie interwencja rewitalizacyjna podjęta przez samorząd Miasta Rybnika uratowały ten wyjątkowy zabytek.

Zabytkowa Kopalnia Ignacy jest otwarta dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00, a w weekendy od 11:00 do 19:00!

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama