„Żonkile" - łączy nas pamięć
Społeczno-edukacyjna akcja „Żonkile” upamiętnia 450 tys. polskich Żydów zamkniętych w getcie, masowo mordowanych podczas jego likwidacji wiosną 1943 roku. Honorową ambasadorką akcji została Hanna Krall, autorka wstrząsającego wywiadu z jednym z ostatnich przywódców powstania, Markiem Edelmanem. 80 lat temu rozpaczliwy zryw bojowników żydowskich miał na celu przede wszystkim zachowanie godności i czynne przeciwstawienie się złu. Niestety, tylko garstka z nich uratowała się z hekatomby, ale niezłomna odwaga garstki młodych obrońców getta przeszła do historii.
Spotkanie, które odbędzie się 24 maja o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej, poświęcone będzie upamiętnieniu okoliczności towarzyszących powstaniu i likwidacji warszawskiego getta, przypomnieniu uczestników powstania – bojowników Żydowskiej Organizacji Bojowej i losom tych nielicznych ocalałych.
Jednym z nich był Marek Edelman: jego biografii poświęcony będzie krótkometrażowy animowany dokument, powstały na motywach książki Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Podczas spotkania wyjaśnimy między innymi, dlaczego podczas akcji rozdawane są żonkile i skąd wziął się tytuł książki.
Wszystkich zainteresowanych tragicznym przebiegiem powstania w getcie a także powikłaną, ale i wspaniałą historią Marka Edelmana, serdecznie zapraszamy.
Napisz komentarz
Komentarze