O czym powinni pamiętać kierowcy?
Podstawowa zasada mówi, że pieszy, który na oznakowanym przejściu dla pieszych rozpoczął przechodzenie przez drogę, ma pierwszeństwo przed uczestnikami ruchu poruszającymi się po tej drodze, o ile przejście to nie jest kierowane przez upoważnioną do tego osobę lub sygnalizację świetlną. Oznacza to, że nie wolno zmusić pieszego do zatrzymania się, zwolnienia lub przyśpieszenia kroku, gdy znajduje się już na przejściu. Niebezpiecznymi i zabronionymi manewrami są także: omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu i wyprzedzanie bezpośrednio przed lub na przejściu dla pieszych. Do zdarzeń na "pasach" często dochodzi na jezdniach o dwóch pasach ruchu w tym samym kierunku. Dlatego też zaleca się, aby widząc przed sobą "zebrę", kierujący jadąc nie zmieniał już zajmowanego pasa ruchu.
Jak powinni zadbać o siebie piesi?
Na drodze bez pobocza piesi powinni poruszać się lewą stroną drogi jak najbliżej jej krawędzi. Pozwala to obserwować nadjeżdżające samochody. Aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo po zmroku wystarczą elementy odblaskowe, poprawiające widoczność pieszych co to pozwala kierowcy szybko w razie potrzeby zareagować. Przepisy wyraźnie mówią, że pieszy przechodząc przez jezdnię musi zachować szczególną ostrożność, a także korzystać z wyznaczonego przejścia dla pieszych. Kategorycznie zabrania się pieszym wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd i zza innego pojazdu lub przeszkody, ograniczającej widoczność. Zabrania się także pieszemu zwalniania kroku, zatrzymywania bez wyraźnej przyczyny podczas przechodzenia przez jezdnię, a także przebiegania przez drogę.
Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim:
Wybierając się na zakupy do hipermarketu budowlanego lub na wakacyjny wyjazd, rzadko kiedy zastanawiamy się nad maksymalnymi wymiarami samochodu osobowego wraz z bagażami. Tymczasem przepisy bardzo dokładnie regulują zasady, których powinniśmy się trzymać. Przewożenie kajaku może wpłynąć na długość samochodu, nawet jeżeli zamontujemy go na dachu. Podobnie jest w przypadku transportowania w kabinie długich przedmiotów, które wystają przez uchyloną klapę bagażnika. Rowery z kolei zwiększają jego wysokość. Policjanci przypominają jakich wymiarów nie można przekroczyć! Zasady umieszczania ładunku na pojeździe i przewożenia go, określa art. 61 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zacznijmy od podstaw. Ładunek na pojeździe należy umieszczać w taki sposób, aby:
- nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę;
- nie naruszał stateczności pojazdu;
- nie utrudniał kierowania pojazdem;
- nie ograniczał widoczności drogi lub nie zasłaniał świateł, urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.
Ponadto przypominamy!
Szczegóły dotyczące zatrzymywania i postoju pojazdów określa art. 46 Ustawy Prawo o ruchu drogowym.
Podczas planowanych dłuższych podróży pojazdem, zalecany jest kilkukrotny odpoczynek. Przy wielu drogach są punkty obsługi kierujących, jak na przykład stacje paliw, restauracje przydrożne, gdzie nawet kilkuminutowy odpoczynek pozwala na regenerację organizmu i bezpieczne kontynuowanie dalszej podróży.
Napisz komentarz
Komentarze