Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 23:41
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje rpo

Niewidoczne paliwo zielonej transformacji

Z perspektywy tysiąca metrów pod ziemią, miejsca, gdzie zaczyna się prawdziwa zielona transformacja - debata zorganizowana przez Jastrzębską Spółkę Węglową na Europejskim Kongresie Finansowym w Sopocie, przyniosła unikalne spostrzeżenia i głosy ekspertów dotyczące finansowania firm wydobywczych zmniejszających emisje.
Niewidoczne paliwo zielonej transformacji

- Wielu ludzi myśli o wiatrakach czy panelach solarnych, gdy słyszy "zielona transformacja". Ale prawda jest taka, że zaczyna się ona 1000 metrów pod ziemią - mówił Robert Ostrowski, zastępca prezesa zarządu JSW ds. ekonomicznych. Podkreślił, że przemysł stalowy, kluczowy dla zielonej gospodarki, silnie uzależniony jest od węgla koksowego - surowca, który wydobywa JSW. To surowiec, który jest wpisany na europejską listę surowców krytycznych, podkreślając jego strategiczne znaczenie.

Tomasz Ślęzak, z ArcelorMittal, podkreślił rolę stali w naszym codziennym życiu. - Nie da się wyobrazić współczesnego świata bez stali. By wyprodukować 1 MW energii słonecznej potrzeba 40 ton stali - dodał Ślęzak. Tak więc, stal, surowiec niewidoczny dla wielu, jest absolutnie kluczowy dla ekologicznego przyszłego świata.

Radosław Kwiecień z BGK zwrócił uwagę, że banki są coraz bardziej otwarte na projekty związane z dekarbonizacją, podkreślając jednocześnie strategiczne znaczenie produkcji stali w łańcuchu dostaw.

Dyskusja pokazała, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie tylko bierze na siebie odpowiedzialność za transformację energetyczną, ale również desygnuje ścieżkę do osiągnięcia neutralności emisyjnej do roku 2050. Dalsze wydobycie węgla koksowego przez JSW ma więc kluczowe znaczenie dla przyszłości zielonej gospodarki w Europie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama