środa, 3 lipca 2024 07:54
PRZECZYTAJ!

Młodzi i głodni sukcesów

Do grona sportowych wizytówek naszego miasta dołączają młodzi pingpongiści  Jastrzębskiego Klubu Tenisa Stołowego.

Bardzo dobrze spisuje się młodzież Jastrzębskiego Klubu Tenisa Stołowego. Grają coraz lepiej, osiągają świetne wyniki i stają się postrachem pozostałych klubów z całego Śląska. Strzałem w dziesiątkę okazało się przyłączenie tenisa stołowego do Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego w Jastrzębiu-Zdroju prowadzonych przez dyrektora Zbigniewa Miłosia. W telegraficznym skrócie prezentujemy dokonania młodych tenisistów stołowych od września do grudnia ubiegłego roku.

Grand Prix Polski Młodzików w Krakowie.  Bartek Skórko i Maciej Domin przez turniej szli jak burza. Ostatecznie Bartek zajął bardzo dobre 10 miejsce, a Maciek uplasował się na równie dobrej 16. pozycji na 123 startujących.

Grand Prix Polski Młodzików w Bilczy koło Kielc. Jastrzębie reprezentowali dwunastolatkowie: Bartłomiej Skórko i Maciej Domin. Nasi zawodnicy fazę grupową przeszli jak burza. W turnieju głównym lepiej powiodło się Bartkowi, który po wielu pojedynkach uplasował się na 14. Miejscu. O dwa „oczka” niżej uplasował się Maciej.

Eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Mini Olympic Games w Sosnowcu. Bezkonkurencyjny okazał się Bartłomiej Skórko, a na wysokim czwartym miejscu uplasował się Maciej Domin. Dzięki temu obydwaj nasi zawodnicy wystąpili w ogólnopolskim turnieju finałowym w Warszawie, obydwaj stoczyli kapitalne pojedynki. W ostatecznym rozrachunku Bartek zajął dziewiąte miejsce, a Maciek był szesnasty.

II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny  Kadetek i Kadetów  w Łaziskach Górnych. W kadetkach równych sobie nie miała 13-letnia Laura Kałużny, która pewnie zajęła pierwsze miejsce, punktowane wyjazdem na 2 Grand Prix Polski Kadetów do Wałbrzycha. Na czwartym miejscu uplasowała się kolejna nasza zawodniczka Weronika Tomczak, dziewiąta była Kamila Pustelnik, trzynasta Nadia Kloczkowska.

W kadetach na wysokim czwartym miejscu uplasował się młodzik Bartłomiej Skórko, który rozegrał kapitalny pojedynek z 14-letnim Filipem Rułką, zawodnikiem z Żywca. W piątym secie nasz zawodnik przegrywał 8:3, ale to do niego należało ostatnie słowo. W turnieju zagrali jeszcze pozostali nasi młodzi zawodnicy : Maciej Domin, Jakub Wizner, Dawid Brzoza, ale uplasowali się na dalszych miejscach.

II Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Juniorek i Juniorów w Gliwicach. Kapitalnie zagrał nasze pierwszoroczne kadetki: Laura Kałużny, Anna Kubiak, Weronika Tomczak, Kamila Pustelnik, Nadia Kloczkowska oraz 15-letnia juniorka Roksana Potempa. W tym doborowym towarzystwie najlepiej spisała się po raz kolejny Laura Kałużny, która zajęła bardzo dobre piąte miejsce. Roksana Potempa w gliwickim turnieju pokonała ona wyżej notowaną Wiktorię Urbaniak z KTS Mysłowice. Z tą zawodniczką po raz pierwszy wygrała też Laura Kałużny. Z kolei bardzo dobrze zagrały Anna Kubiak, Weronika Tomczak i Kamila Pustelnik, które pokonały wyżej od siebie notowane rywalki.

15-letnia Agata Paszek  wygrała I Wojewódzki Turniej Kwalifikacyjny Seniorek. Roman Fajkus, prezes JKTS, nie pamięta, by kiedykolwiek juniorka na Śląsku wygrała WTK Seniorek. Nagrodą dla Agaty był wyjazd na Grand Prix Polski Seniorek do Gdańska.

Eliminacje wojewódzkie do Ogólnopolskiego Drużynowego Uczniowskiego Turnieju. To nieoficjalne Drużynowe Mistrzostwa Polski w kategorii młodzików. Nasza drużyna w składzie : Bartłomiej Skórko, Maciej Domin wygrała pewnie, choć nie było lekko, bo trzeba było pokonać zespół MKS Czechowice-Dziedzice, który w składzie miał Michała Gawlasa, siódmego młodzika w Polsce. Tym samym droga do wygrania eliminacji i zakwalifikowania się do Warszawy stanęła otworem.

W Warszawie nasz zespół podczas finału ogólnopolskiego rozstawiony był z drugim numerem. Młodzi zawodnicy pod wodzą Jarosława Kolekty, doświadczonego trenera, pewnie wykorzystali swoją szansę i zdobyli tytuł nieoficjalnych drużynowych Wicemistrzów Polski Młodzików w tenisie stołowym.

XIX Wigilijny Turniej Dzieci w tenisie stołowym w Żorach.

W czołowych rolach wystąpili młodzi zawodnicy i zawodniczki z jastrzębskiego klubu. Wśród zrzeszonych chłopców zasłużenie wygrał 12-letni Bartłomiej Skórko, który w finale pokonał Michała Gawlasa ( MKS Czechowice-Dziedzice ), swego odwiecznego rywala. Wynik 3:1 w setach dla naszego Bartka mówi sam za siebie. W tej kategorii na bardzo dobrym, czwartym miejscu uplasował się Maciej Domin, kolejny Jastrzębianin. Miejsce Maćka mogło być jeszcze lepsze, lecz w meczu o awans do finału spotkali się dwaj nasi zawodnicy i tym razem lepszym w tym bratobójczym pojedynku był Bartek, który potem okazał się zwycięzcą całego turnieju.

Wśród dziewczyn prym wiodły również zawodniczki JKTS-u, lecz tym razem najlepszą okazała Ilona Sztwietnia (KS Bronowianka Kraków). Drugie miejsce przypadło Annie Kubiak, a trzecia była Laura Kałużny. Co ciekawe nasze zawodniczki o miejsce w finale musiały również stoczyć pojedynek pomiędzy sobą. Górą była Ania Kubiak, ale w finale nie dała już rady wygrać.

W lidze okręgowej mężczyzn występuje młoda drużyna naszego klubu, która z meczu na mecz gra coraz lepiej. Skład stanowią : Bartłomiej Skórko ( 12 lat ), Maciej Domin ( 12 lat ), Jakub Wizner ( 13 lat ), Przemysław Dolbicki ( 18 lat ), Jakub Łuczka ( 18 lat ).

Wysokie cele klub postawił sobie w II lidze kobiet. Jastrzębianie chcą awansować do I ligi.