Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 16 lipca 2024 02:21
PRZECZYTAJ!
Reklama

Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

W związku z pojawiającymi się informacjami, jakoby ograniczenia chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystującej koks miały negatywny wpływ na działalność Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej, spółka poinformowała, że rynkiem zbytu dla węgla koksowego produkowanego przez JSW jest Europa Środkowa. Spółka nie eksportuje węgla na rynki azjatyckie.
Ograniczenia w Chinach bez wpływu na działalność JSW

Zatem ograniczenia, o których jest mowa w opublikowanym Raporcie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem CREA (globalna organizacja badawcza zajmująca się promowaniem czystej energii i badaniem rozwiązań w zakresie zanieczyszczenia powietrza z siedzibą w Finlandii) dotyczące chińskich projektów produkcji stali nie mają znaczącego wpływu na działalność Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przypominamy, iż GK JSW jest znaczącym eksporterem koksu, w tym na rynki zamorskie, głównie do Indii, które są najbardziej perspektywicznym rynkiem z uwagi na prowadzone inwestycje w nowe zdolności produkcyjne stali z wykorzystaniem koksu.

Potencjalny wpływ ograniczeń chińskich projektów produkcji stali w technologii wykorzystujących koks należy rozpatrywać w szerszym zakresie. Chiny będące największym producentem węgla koksowego na świecie produkując koks bazują na własnych zasobach węglowych. Import stanowi poniżej 10 proc. zużycia, w tym tylko 2 proc. z Australii i ok. 80 proc. z Mongolii i Rosji. Chiny nie są eksporterem węgla koksowego.

Aktualnie największy wpływ na ceny węgla australijskiego, będącego podstawą wyznaczania cen kontraktowych w JSW mają Indie, gdzie w związku z rozbudową mocy produkcyjnych stali z użyciem koksu znacząco wzrastać będzie zapotrzebowanie na koks i węgiel koksowy.

Źródło: jsw.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama