Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 09:46
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje rpo

Czas dla os. Będzie ich teraz więcej. Użądlenie bywa groźne

Druga połowa lata to czas dla os. I uwaga, styczność z nimi może być niebezpieczna. Nawet śmiertelna.
Czas dla os. Będzie ich teraz więcej. Użądlenie bywa groźne

Autor: Canva

Silny ból, opuchlizna, zaczerwienienie, świąd. Każdy, kogo użądliła kiedyś osa, zna te odczucia. Małe owady potrafią zaszkodzić. I nie chodzi tylko o osoby uczulone, choć dla nich styczność z osą jest najbardziej bolesna i groźna.

Może dojść do rekcji alergicznej i wstrząsu anafilaktycznego. Podobnie może być także w przypadku, gdy osa ugryzie osobę, która nie jest uczulona. Zwłaszcza gdy owad zaatakuje okolice gardła, jamy ustnej czy język. Wówczas pojawia się duży obrzęk dróg oddechowych i może to utrudnić oddychanie.

Użądlenie osy. Co robić?

Kiedy użądli nas osa, należy w to miejsce przyłożyć lód lub zimny okład. Może też pomóc okład z octu. To krok pierwszy, bo dobrze jest też użyć leków z metanolem lub przeciwalergicznych – najlepiej maści lub żelu.

Może się jednak okazać, że to za mało. Wtedy trzeba skontaktować się lekarzem. Dlaczego udzielamy teraz takich rad? Bo...

Teraz pojawiło się sporo os

– Byłem kilka dni temu w restauracji na świeżym powietrzu. W pewnym momencie przy stoliku zaroiło się od os. To zrozumiałe, że przylatywały do słodkich napojów – opowiada pan Kacper.

I dodaje, że osa ugryzła jego córkę w dłoń. 

– Bolało, płakała, obrzęku nie było wielkiego, ale ból utrzymywał się 2 dni. Użyliśmy maści na ukąszenia – dodaje.

Po powrocie do domu zaczął się przyglądać baczniej otoczeniu i dostrzegł, że o ile do tej pory nie było os, to teraz pojawiło się ich sporo. – Były muchy, pszczoły, meszki, ale teraz dominują osy – wylicza pan Kacper. 

To nie jest przypadek.

Właśnie zaczyna się sezon na osy 

– W sierpniu będziemy mogli zaobserwować zwiększoną liczbę os. To całkowicie naturalne zjawisko, które wynika z ich cyklu rozrodczego. Wiosną i na początku lata osy składają jaja i ich doglądają, przez to spędzają dużo czasu w gniazdach. Gdy nadchodzi jesień, wylatują z gniazd, ponieważ zwyczajnie nie mają już "nic do roboty" – mówi Onetowi prof. Stanisław Czachorowski, biolog i entomolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

I wyjaśnia, że za wzmożoną aktywność os mogą odpowiadać także zmiany klimatu.

– Dni są coraz cieplejsze, rosną średnie roczne temperatury, a co za tym idzie i os wkrótce może być jeszcze więcej. W styczniu tego roku zauważano osy, których gniazdo funkcjonowało, a to nienormalne, ponieważ ich cykl rozrodczy powinien skończyć się jesienią – podkreśla ekspert z UWM.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama