Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 lipca 2024 18:02
PRZECZYTAJ!
Reklama

Ministerstwo Finansów zabiera uczniów w misję edukacyjną

Rusza IV edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Finansoaktywni”.
Ministerstwo Finansów zabiera uczniów w misję edukacyjną

„Finansoaktywni” to program edukacyjny skierowany do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Misja tegorocznej edycji programu brzmi: „Budżet. Ogarniamy wydatki”. Ma uświadomić młodzieży, jak duże znaczenie ma budżet – od rodzinnego po budżet państwa – oraz w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Uczestnicy będą mogli wygrać wycieczkę do Warszawy, podczas której spotkają się m.in. z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim.

To już czwarta edycja programu Ministerstwa Finansów „Finansoaktywni”. Trzy poprzednie odsłony projektu (2015 – Misja: Podatki, 2016 – Misja: Budżet, 2017 – Misja: Uczciwie płacę podatki) udowodniły, że uczniowie chętnie angażują się w tego typu projekty oraz są zainteresowani tematyką finansów. W ciągu 3 lat program dotarł do blisko 1,5 tys. szkół, czyli do co piątego gimnazjum w Polsce. Ponadto kilkuset nauczycieli pobrało materiały ze strony internetowej projektu.

Tegoroczna misja koncentruje się znaczeniu budżetu – od rodzinnego po budżet państwa oraz na tym w jaki sposób możemy decydować o wydatkach w naszej okolicy. Na podstawie materiałów dydaktycznych przygotowanych przez specjalistów uczniowie dowiedzą się co to jest budżet, jakie są jego rodzaje i skąd się bierze. Zdobędą równocześnie podstawową wiedzę o zarządzaniu finansami oraz poznają związek między płaceniem podatków, a jakością usług, z których wszyscy na co dzień korzystamy np. szkolnictwa i obiektów sportowych, opieki zdrowotnej, infrastruktury drogowej, bezpieczeństwa. Poznają też bliżej budżet partycypacyjny. Dowiedzą się jak powstaje oraz w jaki sposób mogą wpływać na inwestycje w sąsiedztwie. Podpowiemy im, kto i w jaki sposób może zgłaszać swoje pomysły oraz jak przebiega proces ich wyboru.

Zadaniem uczestników będzie przygotowanie projektu inwestycji o wartości maksymalnie 100 tys. zł oraz jego wypromowanie w szkole np. przez wydanie gazetki, audycję w radiowęźle czy stworzenie grupy poparcia w mediach społecznościowych. Zwycięży aż 10 zespołów, które przygotują najciekawsze pomysły. Nagrodą dla nich jest dwudniowa wycieczka do Warszawy oraz nowoczesne drony, zaś nauczyciele – ich opiekunowie – otrzymają e-booki.

Program rozpoczął się 26 lutego. Nauczyciele szkół podstawowych (7 klasy), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych mogą się zgłaszać do programu przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej www.finansoaktywni.pl. Na adres szkoły zostanie dostarczony pakiet bezpłatnych materiałów edukacyjnych opracowanych przez grono specjalistów Ministerstwa Finansów we współpracy z metodykiem. Dostępnych jest 510 zestawów. W razie wyczerpania zapasów możliwe będzie pobranie materiałów w wersji elektronicznej ze strony www. W II etapie Komisja Konkursowa wybiera 10 najlepszych projektów zgłoszonych ze szkół z całej Polski. Zwycięzcy przyjadą do Warszawy, gdzie 14 czerwca odbędzie się uroczysty finał, podczas którego zaprezentują swoje prace oraz otrzymają nagrody rzeczowe, a także spotkają się z Youtuberem Kamilem „Kaluchem” Kalińskim. W programie wycieczki jest też zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP.

Więcej informacji o projekcie i materiały edukacyjne są dostępne na stronie internetowej programu: www.finansoaktywni.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama