Wypłata pieniędzy z PPK
Jak wypłacić pieniądze z PPK? Na początku trzeba podkreślić, że oszczędzanie w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dobrowolne. Każdy pracownik może zrezygnować z uczestnictwa w tym programie i wypłacić zgromadzone środki pieniężne. Jeśli chcemy to zrobić przez 60 rokiem życia, musimy złożyć wniosek u pracodawcy i w odpowiedniej instytucji finansowej. Gdy zrezygnujemy z PPK, musimy wiedzieć, że zgromadzona kwota jest pomniejszona o wpłaty z budżetu państwa, podatek dochodowy od kapitałowych zysków i 30% wysokości wpłat dokonanych przez pracodawcę. W efekcie otrzymamy całość pieniędzy z dokonanych wpłat podstawowych i dodatkowych oraz 70% wpłat podstawowych i dodatkowych, które są finansowane przez pracodawcę, pomniejszonych od podatek od kapitałowych zysków. Więcej informacji w tym temacie znaleźć można w serwisie Poradnik Pracownika.
Co ciekawe, ustawa o PPK daje możliwość zrealizowania wypłat w szczególnych sytuacjach, bez rezygnacji z uczestnictwa w systemie. Dotyczy do wypłat w razie poważnego zachorowania pracownika, małżonka lub dziecka oraz wypłat środków z PPK na wkład własny. Można zatem jednorazowo dokonać wypłatę 100% pieniędzy ze swojego rachunku, które przeznaczymy na przebudowę/budowę domu lub zakup mieszkania. Z kolei wypłata na wkład własny jest realizowana przez konkretną instytucją finansową, zgodnie z umową określającą inwestycję, jaka będzie sfinansowana z kredytu i zasady oraz terminy wypłaty i zwrotu wypłaconych pieniędzy. Pracownik ma za zadanie dokonać zwrotu środków w terminie, który nie może być dłuższy niż 15 lat od dnia wypłaty oraz nie może rozpoczynać się później niż 5 lat od wypłaty pieniędzy. Gdy uczestniczymy w więcej niż jednym PPK, nie ma możliwości zawrzeć kolejnej umowy z inną instytucją finansową (wyjątkiem jest sytuacja, gdy kredyt ma zostać przeznaczony na sfinansowanie tej samej inwestycji). Warto wiedzieć, że wypłata środków na wkład własny odnosi się do pracowników nie przekraczających 45 roku życia w chwili składania wniosku.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Środki z PPK wypłacimy także w razie poważnego zachorowania uczestnika systemu, jego małżonka lub dziecka. Wtedy możemy uzyskać wypłatę do 25% pieniędzy ze swojego konta, a wypłata ma charakter jednorazowy lub jest udzielana w ratach. Pamiętajmy o tym, że jednorazowa wypłata w takim przypadku jest dokonywania w terminie do 14 dni od dnia złożenia wniosku. Trzeba tutaj złożyć pismo do instytucji finansowej z orzeczeniem o niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub zaświadczeniem lekarza medycyny pracy o poważnym zachorowaniu. Co można określić poważnym zachorowaniem zgodnie z przepisami? Okazuje się, że u osób dorosłych może to być bakteryjne zapalenie mózgu, amputacja kończyn, choroba Parkinsona, Alzheimera, Leśniowskiego-Crohna, gruźlica, niewydolność nerek, AIDS, dystrofia mięśniowa, nowotwór złośliwy, utrata słuchu, wzroku lub mowy, zawał serca, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, czy też udar mózgu. Z kolei w przypadku dziecka poważne zachorowanie wiąże się zazwyczaj z padaczką, porażeniem, utratą słuchu lub wzroku, tężcem, cukrzycą, łagodnym guzem mózgu, nowotworem złośliwym, przeszczepem narządów, anemią aplastyczną, zapaleniem mózgu, nabytą przewlekłą chorobą serca itp.
Warto zauważyć, że najważniejszym zadaniem PPK jest wsparcie pracowników w gromadzeniu oszczędności, jakie pozwolą cieszyć się bezpieczeństwem finansowym po uzyskaniu wieku emerytalnego. Istnieje szeroka grupa pracowników, którzy bardzo chętnie korzystają z takiego sposobu oszczędzania.