Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 18:51
PRZECZYTAJ!
Reklama

Miejska Debata Oksfordzka za nami. Zwyciężył „Korfanty”

„Małżeństwo to mit”, „Działania człowieka nie mają wpływu na ocieplenie klimatu”, „Sztuczna inteligencja to nasz wróg”, „Jeśli lekcje religii to tylko w szkole” i „Węgiel ma przyszłość”. Te tezy były przedmiotem dyskusji uczniów jastrzębskich szkół ponadpodstawowych, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w debacie.
Miejska Debata Oksfordzka za nami. Zwyciężył „Korfanty”

Starły się ze sobą drużyny z: I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica, Zespołu Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego, III Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego, Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych i Zespołu Szkół nr 6 im. Jana III Sobieskiego. Drużyny losowały tezy. O tym, czy przyjmą rolę opozycji czy propozycji również decydowało losowanie.

Zwyciężyła drużyna z Zespołu Szkół nr 2 w składzie: Zuzanna Wzientek, Weronika Szczepanik, Fryderyk Breguła i Bartłomiej Leszczyński. Drugie miejsce zdobył „Sobieski” a trzecie – III Liceum Ogólnokształcące.

- Przede wszystkim trzeba być otwartym i pozytywnie nastawionym. Mimo, że możemy popełnić jakieś błędy, ludzie lepiej odbierają nas, gdy jesteśmy uśmiechnięci, gdy przyznajemy się do tych błędów  – mówił po ogłoszeniu wyników Fryderyk Breguła z „Korfantego”.

Zapytana o to, czy spodziewała się zwycięstwa, Weronika Szczepanik odpowiedziała:

- Nie byłam na to przygotowana, starałam się zachować pozytywne myślenie, ale też kibicowałam też innym drużynom, bo były również bardzo dobrze przygotowane. Do tej pory do mnie nie dociera, że udało nam się wygrać debatę.

Wszystkie debaty były oceniane przez komisję, w których zasiadali: Marek Durmała (dziennikarz TVP), Monika Niedzielko (dziekan Wydziału Nauk Społecznych WSB w Jastrzębiu-Zdroju), Magdalena Soremska (Wydział Edukacji Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój), Aleksandra Harszlak (katedra psychologii Wydziału Nauk Społecznych WSB w Jastrzębiu-Zdroju), Agnieszka Kłaptocz (Wydział Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój), Rafał Jabłoński i Aneta Czarnocka-Kanik (Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica).

Przed finałem uczniowie brali udział w serii spotkań ze specjalistami od przemówień publicznych, mowy ciała i retoryki organizowanych w Łaźni Moszczenica. W przygotowaniu debaty zaangażowało się również stowarzyszenie Fabryka Sztuki Myślenia.

Zdj.: Instytut Dziedzictwa i Dialogu – Łaźnia Moszczenica


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama