Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 26 grudnia 2024 02:32
PRZECZYTAJ!
Reklama

Bon turystyczny uchwalony!

Rozmowa z Grzegorzem Matusiakiem, posłem z Jastrzębia-Zdroju, przewodniczącym sejmowej komisji do spraw turystyki.

- 15 lipca Sejm przyjął od dawna wyczekiwaną ustawę o bonie turystycznym. Dlaczego tak długo to trwało?

- Proszę o to pytać opozycyjnych senatorów na czele z marszałkiem Tomaszem Grodzkim z Platformy Obywatelskiej. W tej kadencji, kiedy mają większość w Senacie, weszło im w krew maksymalne przeciąganie w czasie każdego projektu ustawy, który wychodzi z Sejmu. Nie oszczędzili nawet bonu turystycznego, choć wiedzieli, że na te pieniądze czekają miliony rodzin, bo rozpoczęły się wakacje.

- Nie mogli uchwalić wcześniej, bo trwała kampania wyborcza. Przeforsowanie bonu na początku lipca mogłoby dać dodatkowe punkty prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

- Andrzej Duda i tak zwyciężył, a senacka większość pokazała, że nie obchodzi jej los rodzimej branży turystycznej ani wsparcie dla polskich rodzin. Na szczęście, Sejm błyskawicznie przegłosował poprawki Senatu, a prezydent natychmiast podpisał ustawę. Miliony polskich dzieci skorzysta podczas wakacji z finansowej pomocy państwa.

- Miliony, czyli ile dokładnie?

- Bon wakacyjny jest dedykowany dzieciom, czyli mówimy o młodych beneficjentach programu 500+, których jest ponad 6 milionów.

- Jak można dostać 500 zł z bonu wakacyjnego?

- Tych pieniędzy nie można fizycznie dostać, bo bon ma formę elektroniczną możliwą do pobrania na urządzenia mobilne lub wysłania na podany adres e-mail. Warto zaglądać na rządowe strony, gdzie są wszystkie szczegółowe informacje na temat warunków otrzymania bonu turystycznego. Należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku programu 500+. Następnie należy potwierdzić poprawność danych lub je zaktualizować, by aktywować bon.

- Na co można wykorzystać bon 500+?

- Na usługi turystyczne w kraju, w tym pobyt w hotelu czy pensjonacie, korzystanie z lokalnych usług i atrakcji itp. Pełna lista podmiotów biorących udział w programie jest udostępniona przez Polską Organizację Turystyczną. Warto też pamiętać, że nie trzeba się spieszyć z realizacją bonu. Jeśli ktoś, z różnych powodów nie wybiera się w tym roku na wakacje, pieniądze nie przepadną. Bon jest ważny do marca 2022 roku.

- Jako szef sejmowej komisji do spraw turystyki, jak Pan ocenia wpływ bonu na branżę turystyczną?

- Ta gałąź gospodarki została chyba najbardziej dotknięta skutkami pandemii. Przez dwa miesiące turystyka praktycznie zamarła, a nawet teraz, w czasie luzowania obostrzeń pandemicznych, w tej branży wciąż obowiązuje wiele restrykcji i zakazów. Zapewne jeszcze długo ruch turystyczny nie wróci do poziomu sprzed pandemii, ale powoli zaczynają się zapełniać ośrodki wczasowe, co jest też zasługą programów wsparcia ze strony państwa. Wartość samych tylko bonów turystycznych wynosi ponad 3 miliardy złotych, a to jest solidny zastrzyk dla branży. Skorzystają głównie miejscowości ulubione przez dzieci, czyli kurorty nad morzem, w górach i nad jeziorami. Poza tym firmy turystyczne, jak wszystkie inne mogą korzystać z oferty dla przedsiębiorców przygotowanej w rządowej Tarczy Antykryzysowej. Mogę Państwa zapewnić, że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie pozwoli upaść polskiej turystyce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama