Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 19:35
PRZECZYTAJ!
Reklama

Zielona sesja

Dlaczego zamiast „dzwonów” miasto nie zainstaluje wygodniejszych pojemników na śmieci? Czy Jastrzębie-Zdrój wystartuje w wyścigu po instalację termicznego przetwarzania odpadów?
Zielona sesja

29 kwietnia odbędzie się jedna z ważniejszych sesji Rady Miasta ostatnich miesięcy. Pod obrady trafią tematy ekologiczne i środowiskowe, a konkretnie problemy z miejską polityką odpadową. Jest sporo rzeczy do naprawienia i wiele pomysłów, które warto zrealizować, aby śmieci nie stały się miejską bolączką i przeszkodą w rozwoju Jastrzębia-Zdroju.

Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta: Zapraszam na transmisję z obrad tej niezwykle ważniej dla mieszkańców sesji Rady Miasta.

- Badania wskazują, że społeczna świadomość segregowania odpadów jest w Polsce bardzo wysoka. Wystarczy jednak spojrzeć na gniazda śmieciowe w jastrzębskich osiedlach by dojść do wniosku, że coś jest nie tak z tymi analizami.

- Nie wypowiadam się na temat ogólnopolskich tendencji, natomiast już wielokrotnie podkreślałem podczas posiedzeń Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój, że musimy poprawić naszą lokalną politykę odpadową.

- Poprawić, czyli co zrobić?

- Po pierwsze trzeba przekonać naszych mieszkańców, że powinni segregować śmieci już w swoich mieszkaniach. Nie jest to łatwe, ponieważ trzeba w jakimś pomieszczeniu, najczęściej w kuchni, wygospodarować miejsce na ustawienie pięciu pojemników. Od 2019 r. każdy Polak ma obowiązek segregowania śmieci z podziałem na pięć frakcji: bioodpady, metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło oraz odpady zmieszane. Jastrzębski magistrat chce nas do tego zmotywować podwyższając trzykrotnie opłaty za odbiór nieposegregowanych odpadów z 12 do 36 złotych od osoby. Wielokrotnie apelowałem, aby szukać też innych sposobów nakłaniania mieszkańców do segregacji.

- Co ma Pan na myśli?

- Powinniśmy mieszkańcom ułatwić segregację w momencie pozbywania się śmieci w wiatach gospodarczych. Wielokrotnie zwracałem uwagę, że pojemniki typu „dzwon” nie tylko utrudniają wrzucanie posegregowanych materiałów, ale powodują, że wokół nich panuje totalny bałagań.

- Co na to urzędnicy?

- Odpowiadają, że innych pojemników nie można stosować, że się nie da i tak dalej. To nieprawda. Jak się chce, to się da. Podglądam, jak sobie radzą z takimi problemami inne samorządy. Z zazdrością patrzę na kolegów z Gorlic, którzy zamiast nieporęcznych „dzwonów” ustawili estetyczne pojemniki, które nie psują krajobrazu i nie generują wokół wysypiska.

- O czym będzie sesja 29 kwietnia?

- Głównym tematem będzie „ochrona środowiska”. W imieniu mieszkańców po raz kolejny będę postulował, aby negocjując nowy kontrakt na wywóz odpadów uwzględniono wymianę pojemników na takie, które ułatwią ludziom wyrzucanie segregowanych śmieci.

- Będzie też mowa o spalarniach śmieci, choć nikt już nie używa takiej nazwy. To instalacje do termicznego przetwarzania odpadów, produkujące ciepło i prąd. Jest szansa, aby taki zakład powstał w Jastrzębiu-Zdroju?

- Dzięki takim instalacjom możemy upiec trzy pieczenie na jednym ogniu. Po pierwsze - redukcja emisji gazów cieplarnianych. Po drugie - produkcja ciepła i energii elektrycznej. I po trzecie - niższe ceny za odbiór śmieci. Można to osiągnąć dzięki niewielkiej, kogeneracyjnej instalacji RDF. To jedno z rozwiązań usprawniających gospodarkę odpadami w naszym mieście.

- To bardzo poważne wyzwanie inwestycyjne.

- Poważne, ale nie ma w takiej inwestycji niczego niezwykłego. W naszym kraju funkcjonuje już dziewięć jednostek przetwarzających termicznie odpady, ale to dopiero początek. W Polsce ruszył swego rodzaju wyścig o takie instalacje. Chce je mieć u siebie co najmniej kolejnych 27 gmin.

- Jastrzębie-Zdrój jest brane pod uwagę?

- O to będę pytał podczas kwietniowej sesji Rady Miasta. Czy nasze miasto szuka i rozmawia z partnerami, którzy mogliby uruchomić taką instalację? Warto o to zabiegać, ponieważ lista korzyści jest szeroka. To przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa ekologicznego, poprawa stanu środowiska naturalnego, szczególnie wód oraz gleb poprzez zmniejszenie ilości składowanych odpadów. To także szansa na rekultywację istniejących składowisk, podniesienie komfortu życia mieszkańców, nowe miejsca pracy, poprawę krajobrazu i estetyki regionu, wzrost atrakcyjności miasta dla potencjalnych inwestorów. Serdecznie zapraszam Państwa na transmisję z obrad sesji. Zapowiadają się ważne i przełomowe obrady Rady Miasta.

Rozmawiał: Jerzy Filar


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama