Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 kwietnia 2025 05:56
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje unijne dla firm

W Polsce drugiej takiej Akademii nie ma

W czwartek w jastrzębskiej Hali Sportowej przy ul. Reja 10 odbyła się konferencja prasowa poświęcona Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Zgromadzeni goście rozpływali się nad rozmachem tego przedsięwzięcia.
W Polsce drugiej takiej Akademii nie ma

Miejsce szczególne

Gospodarzem wydarzenia był Prezes Zarządu KS Jastrzębski Węgiel Adam Gorol, a wśród zaproszonych gości znaleźli się: Artur Soboń -Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, Jarosław Jędrysek- Zastępca Prezesa Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej ds. Ekonomicznych, Ryszard Czarnecki – Wiceprezes Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych, Anna Hetman – Prezydent Miasta Jastrzębie-Zdrój, Marcin Weiner – Prezes Zarządu Śląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz Dariusz Luks – Trener-koordynator Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla. Konferencję poprowadził Marek Magiera - znany komentator sportowy stacji Polsat Sport.

Prezes Gorol podkreślił na wstępie, że hala w Szerokiej to miejsce szczególne dla jastrzębskiej siatkówki. To w tym miejscu nasz Klub świętował pierwsze, historyczne mistrzostwo Polski w 2004 roku, wywalczone w Olsztynie po zwycięstwie z tamtejszym AZS-em. Dziś, po 17latach Jastrzębski Węgiel znów stanął na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski.

Prezes przypomniał, że to właśnie w tym miejscu odbywały się wielkie mecze, występowały gwiazdy światowej siatkówki, z czym wiąże się masa niezapomnianych sportowych emocji. Dziś obiekt służy Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla.

Wskazując na miejsce, które zajęli podczas konferencji wszyscy adepci Akademii Talentów szef zarządu Jastrzębskiego Węgla wspomniał o legendarnej trybunie, która niegdyś uginała się pod naporem siedzących na niej widzów, a dziś w tym miejscu wygospodarowano dodatkowe boisko treningowe dla młodzieży.

Sztandarowy projekt

– Akademia Talentów to nasz sztandarowy projekt, który w przyszłym roku będzie święcić już dziesięciolecie swego istnienia* – mówił z dumą sternik naszego Klubu. Przypomniał o tym, że przez cztery lata funkcjonowała ona w Żorach i w 2019 roku udało się ją sprowadzić z powrotem do Jastrzębia-Zdroju.

– To był wspólny wysiłek mój oraz Jastrzębskiej Spółki Węglowej – akcentował prezes Gorol. Dodał, że gdyby to nie nastąpiło, obiekt ten pewnie świeciłby pustkami i niszczałby.

Gospodarz spotkania nadmienił, że jest to hala będąca własnością klubu KS Jastrzębie-Borynia, większościowego udziałowca Jastrzębskiego Węgla. Jednocześnie poinformował o kolejnych planowanych etapach inwestycji, a więc dobudowaniu sal lekcyjnych do dawnego Domu Kultury, który przylega do Hali Sportowej. Obecnie młodzież z Akademii uczy się w Zespole Szkół Mistrzostwa Sportowego „Jastrzębski Węgiel” mieszczącej się przy ul. Kusocińskiego. Docelowo, nie tylko szkolenie, ale i edukacja mają odbywać się na obiekcie AT.

– Ważne jest to, by zrównoważyć poziom szkolenia z poziomem edukacji – uwypuklał prezes Gorol, chwaląc się jednocześnie zdawalnością zeszłorocznych matur w Akademii na poziomie stu procent.

Kuźnia talentów Jastrzębskiego Węgla jest trampoliną do PlusLigi. Pierwszym adeptem Akademii, który przebił się do pierwszego zespołu Jastrzębskiego Węgla był Jakub Popiwczak. W najwyższej klasie rozgrywkowej zadebiutował on w wieku 16 lat, a obecnie jako 24-latek jest już od kilku lat podstawowym libero seniorskiej drużyny i tegorocznym mistrzem Polski w barwach Jastrzębskiego Węgla.

Szerokie wsparcie, liczne podziękowania

Adam Gorol stwierdził, że nie byłoby tego projektu, gdyby nie szerokie wsparcie zarówno finansowe, jak i organizacyjne ze strony Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dziękował obecnemu na konferencji Jarosławowi Jędryskowi – Zastępcy Prezesa Zarządu JSW ds. Ekonomicznych oraz całemu zarządowi JSW. – Jestem dumny, że możemy pracować dla takiej marki jak JSW – mówił prezes Gorol.

Zwracając się do ministra Sobonia, prezes Gorol podkreślił, że wsparcie ze strony Spółek Skarbu Państwa wiąże się z „trudnymi decyzjami i wielką odpowiedzialnością”.

Z kolei adresując swoje podziękowania w kierunku Prezydent Miasta Anny Hetman szef zarządu Jastrzębskiego Węgla skupił się na obiekcie sportowym…tyle że tym, który mieści się przy Al. Jana Pawła II 6, a więc Hali Widowiskowo-Sportowej. W niej na co dzień trenuje nasz pierwszy zespól, ale i grupy młodzieżowe. – Dziękuję za możliwość korzystania z Hali Widowiskowo-Sportowej – mówił.

Wiceprezesowi Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej ds. międzynarodowych Ryszardowi Czarneckiemu sternik JW był wdzięczny za „dobrą współpracę i ogromne wsparcie.” – Jestem szczęśliwy, że przy Pana wsparciu możemy realizować tak ciekawy projekt siatkarski. Wierzę, że będziemy rozwijać go w nieskończoność.

Prezes Marcin Weiner otrzymał podziękowania za wsparcie i za to, że jako Klub możemy zawsze liczyć na Śląski Związek Piłki Siatkowej.

Szef zarządu naszego Klubu docenił także Dariusza Luksa, trenera-koordynatora Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, który ma za sobą pierwszy rok pracy w Akademii. – Było wielu przeciwników tej nominacji, ale zeszłoroczne wyniki w postaci mistrzostw Polski młodzików i kadetów oraz wicemistrzostwa Polski juniorów potwierdzają to, że podjąłem słuszną decyzję. Pan Dariusz jest właściwym człowiekiem na właściwym miejscu – komplementował trenera prezes Gorol.

Osobne miejsce w swoim wywodzie prezes JW poświęcił też przedstawicielom mediów. – Mamy szczególny okres, okres pandemii, dlatego tak ważna jest Wasza rola w przekazie tych informacji. Nie ma kibiców na trybunach, więc to dzięki Wam następuje ten realny przekaz – mówił prezes. Podziękował on wszystkim mediom obecnym na konferencji, ale w szczególności stacji Polsat, która w tych trudnych czasach relacjonowała na swoich antenach rozgrywki ligowe w minionym sezonie.

Potem głos zabrali goście specjalni.

Wiceprezes PZPS trawestuje Wyspiańskiego

Członek zarządu JSW Jarosław Jędrysek przyznał, że JSW i jej Grupa Kapitałowa mocno angażuje się w finansowanie działania Akademii Talentów, a wsparcie to doskonale wpisuje się w działalność CSR Spółki, czyli społeczną odpowiedzialność biznesu.

Minister Soboń wyjawił, że jest zaskoczony rozmachem przedsięwzięcia jakim jest Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla. – To jest wyjątkowe miejsce w Polsce. Ta baza do wychowywania młodych siatkarzy i ich edukacji sprawia, że ta setka dzieci i młodzieży ma wielkie szczęście. Cieszymy się, że tak liczna grupa młodych ludzi może kształcić się i trenować w tak wspaniałych warunkach stworzonych przez Klub i JSW. Spółki Skarbu Państwa mogą tutaj pomóc i jeśli spojrzy się na PlusLigę, to jest ich niemało. Każda z tych Spółek traktuje to jako inwestycję, a akurat ta inwestycja jest szczególna, bo jest to inwestycja w młodzież – akcentował Artur Soboń.

Ryszard Czarnecki porównał polską siatkówkę do piramidy. Mówił, że wszyscy wiedzą tylko jej wierzchołek, ale nie byłoby tych sukcesów, gdyby nie praca w młodzieżą. – Akademia Talentów jest czymś wyjątkowym. Chcę tego pogratulować Panu Prezesowi oraz trenerowi Akademii. Zrobiliście rzecz, która jest ewenementem – artykułował z uznaniem.

Trawestując Stanisława Wyspiańskiego stwierdził: – Polską siatkówkę widzę ogromną. Właśnie dzięki takim ludziom jak Adam Gorol, trenerLuks czy ludzie tworzący silną siatkówkę w regionie. Jestem szczęśliwy, że jestem dzisiaj z Wami.

Włosi nie powstydziliby się

Prezydent Anna Hetman powiedziała, że zarówno ona, jak i wszyscy mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju są dumni, że tak ogromny projekt siatkarski jest realizowany w mieście. Jej zdaniem nie byłoby to możliwie, gdyby nie osoba prezesa Gorola. – To jest człowiek, który ma wizję i ją realizuje – podkreślała.

Ponadto, gratulowała ona odwagi kolejnym zarządom JSW że wspierają to przedsięwzięcie, jak również wyraziła swoje uznanie dla kolejnych rządów, że nie niezależnie od barw politycznych jest wola inwestowania w sport. – Jastrzębie jest miastem sportu. Ważne, by to szkolenie było prowadzone od najmłodszych lat. Jastrzębski Węgiel i Akademia Talentów Jastrzębskiego Węgla to jest marka – nie szczędziła Akademii i klubowi komplementów Pani Prezydent.

Prezes Weiner pogratulował Jastrzębskiemu Węglowi tegorocznego tytułu mistrza Polski, a mówiąc o AT uznał, że takiego „produktu” nie powstydziłyby się największe kluby włoskie. – W Polsce drugiej takiej Akademii nie ma – skwitował szef ŚZPS.

Trener Luks podziękował wszystkim za miłe słowa, ale podkreślił, że ich adresatami winni być wszyscy akademicy, trenerzy pracujący w Akademii, jak również pracownicy Klubu oraz Akademii. 

W podsumowaniu konferencji prezes Gorol przyznał, że jej celem była promocja Akademii Talentów, a konstatacją spotkania były słowa wypowiedziane w kontekście Akademii Talentów, że „jest ona dowodem na to, że można, że da się i że warto”.

Źródło: jastrzebskiwegiel.pl


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklama
Reklama