W uroczystych obchodach uczestniczyły członkinie i członkowie koła w odświętnych, śląskich strojach ludowych, proboszcz tutejszej Parafii – ks. Janusz Rudzki, Prezydent Miasta – Anna Hetman oraz przedstawiciele władzy miejskiej i sołeckiej, a także innych organizacji, w tym zarządów KGW z sąsiednich sołectw. Obchody były niezwykle uroczyste a organizatorzy zadbali o liczne atrakcje, występy i pokazy artystyczne. Wspominano także bogatą historię KGW.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bziu rozpoczęło swoją działalność 30 czerwca 1960 r. Do organizacji wstąpiło 40 mieszkanek Bzia, a przewodniczącą została sołtys dzielnicy Bzie Górne – Cecylia Malcher.
Obecnie Koło zrzesza 55 członkiń. Przewodniczącą jest Daniela Miech, a w skład Zarządu wchodzą: Anna Gawełczyk oraz Jolanta Domaradzka. Jest to młodsze pokolenie tutejszych gospodyń, jednak do organizacji należą również bardziej doświadczone i zasłużone kobiety, od kilku dekad związane z Kołem, m.in.: Krystyna Matera, Maria Piasecka, Irena Myrczek oraz Irena Polnik.
KGW aktywnie promuje i kultywuje śląskie tradycje i zwyczaje. Panie uczestniczą w korowodach dożynkowych, świętach państwowych i kościelnych, prezentując się w odświętnych strojach ludowych. Biorą udział w miejskim konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo” oraz w jarmarkach wielkanocnych i bożonarodzeniowych, przygotowując tradycyjne dania kuchni śląskiej, tradycją stały się też coroczne zabawy „babski comber”. Wieloletnim zwyczajem są także coroczne wyjazdy na pielgrzymki do Piekar Śląskich, czy na Górę św. Anny.
Źródło: jas24.pl
Napisz komentarz
Komentarze