To już 22 edycja tego niezwykle prestiżowego konkursu. Oceny projektów dokonuje jury złożone z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno - Architektonicznej, które nominuje, a następnie wybiera laureatów.
Niezależnie od tego swoich faworytów mogą też wskazać mieszkańcy.
Każdego roku plebiscyt publiczności budzi wiele emocji. Głosowanie polega na przyznaniu punktów trzem wybranym projektom, których opis znajduje się na stronie npp.slaskie.pl. Zdobywca największej liczby głosów otrzymuje Nagrodę Publiczności. W tym roku o ten tytuł walczą 33 realizacje. Konkurencja jest duża. W województwie śląskim sporo się buduje i remontuje, a inwestorzy coraz większą uwagę zwracają nie tylko na funkcjonalność i użyteczność ale także na walory estetyczne.
Większość zgłoszonych realizacji ma charakter usługowo-edukacyjny i rekreacyjno-sportowy.
Ich skala jest zróżnicowana. Są wśród nich obiekty kameralne, jak podwórka sfinansowane w ramach budżetu obywatelskiego, a także większe inwestycje komunalne w tym szkoły, przedszkola, centra aktywności, szlaki rowerowe. Rywalizują zarówno historyczne obiekty, które zostały zaadaptowane do nowych funkcji, jak i zupełnie nowe inwestycje. Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 odbędzie się jesienią w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury. Wśród kandydatów do zwycięstwa na pewno jest Żelazny Szlak Rowerowy. Trzeba jednak pamiętać, że w plebiscycie publiczności o zwycięstwie decydują nie tylko walory obiektu ale przede wszystkim aktywność mieszkańców. Dlatego zachęcamy jastrzębian do głosowania. Jest czas do końca sierpnia. Wszystkie informacje na temat konkursu można znaleźć na stronie npp.slaskie.pl
Uroczyste ogłoszenie wyników konkursu NPP 2021 połączone z ogłoszeniem wyników w konkursie Architektura Roku oraz wręczeniem nagród także zeszłorocznym laureatom odbędzie się jesienią w ramach obchodów Śląskich Dni Architektury.
Dzięki Żelaznemu Szlakowi Rowerowemu nieużytkowane, zdegradowane linie kolejowe zmieniono w transgraniczny produkt turystyczny. Na terenie Jastrzębia-Zdroju trasa liczy niemal 10 km. W sumie Żelazny Szlak Rowerowy to łącznie 55 km przygody. Widokowa trasa pozwala znaleźć wytchnienie w otoczeniu urokliwych zakątków przyrody, a jednocześnie zapoznaje z historią kolei i bogactwem kulturowym pogranicza. Szlak umożliwia bezpieczne przemieszczanie się między połączonymi nią miejscowościami. Wzdłuż trasy jastrzębskiej znajdują się cztery większe punkty odpoczynkowe i kilka mniejszych. Wyposażone są one w infrastrukturę przyjazną rowerzystom – wiaty, ławki, stoliki, kosze na śmieci, stojaki na rowery.
Napisz komentarz
Komentarze