Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 04:48
PRZECZYTAJ!
Reklama dotacje rpo

Seniorze - nie daj się oszukać!

Co chwila media obiegają informacje o kolejnych oszukanych seniorach. Dość powiedzieć, że w 2020 roku oszukano łącznie ponad 5 tysięcy starszych osób na łączną kwotę... blisko 86 milionów złotych! W Klubie Seniora w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się szkolenie dla seniorów.
Seniorze - nie daj się oszukać!

To nie tylko medialna „metoda na wnuczka”. Przestępcy cały czas wymyślają nowe sposoby wykorzystywania łatwowierności niektórych seniorów i słyszymy coraz częściej o metodach „na policjanta”, „na prokuratora”, „na pracownika administracji” i innych. Dlatego warto wiedzieć, jakie wspólne cechy mają tego typu oszustwa.

Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, gdy zadzwoni do nas ktoś, kto podszywając się pod bliską nam osobę lub funkcjonariusza, zażąda od nas pieniędzy.

- Metody się zmieniają. Kiedyś był zwykły telefon, ckliwa historia, a niestety przestępcy są o krok przed służbami. My oczywiście ścigamy tych przestępców, ale też chcemy ostrzec osoby, które takie oszustwo może spotkać. Chcemy być o krok przed przestępcami, a nie za nimi. Po to, żeby senior nie był „mądry po szkodzie”, tylko żeby wiedział z jakim przeciwnikiem mamy do czynienia i kiedy zachować wzmożoną uwagę - mówi Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.

- Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę, że oszuści starają się wywrzeć na nas jak największą presję czasu. Pieniądze są im potrzebne zaraz i natychmiast, stąd dzwonią do ludzi i mówią, że ich dziecko miało wypadek i potrzebne są pieniądze na „łapówkę” dla lekarza, że zięć spowodował wypadek pod wpływem alkoholu czy że mają niezapłacone rachunki za prąd i koniecznie muszą zrobić dziś przelew, ale na numer rachunku inny niż zwykle - opowiada Kajetan Rajski, prawnik, który prowadził szkolenie dla seniorów.

Zajęcia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Fidei Defensor ze Szczecina, które prowadzi ogólnopolski cykl szkoleń dla dorosłych w celu przeciwdziałania przyczynom przestępczości oraz pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych oraz społeczności wiejskich i małych miast.

W Jastrzębiu-Zdroju spotkanie współorganizował Szymon Klimczak, radny miejski.

- To bardzo ważne, że w naszej społeczności został zorganizowany taki wykład. Skala dokonywanych oszustw jest porażająca, a przestępcy są w swoich praktykach bardzo skuteczni. Koniecznym jest, żeby nasi seniorzy wiedzieli jak się przed oszustami obronić, a także co zrobić w sytuacji, gdyby do takiego zdarzenia doszło - zaznaczył Szymon Klimczak.

Projekt sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

PRZECZYTAJ
Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama