Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 3 lipca 2024 09:21
PRZECZYTAJ!

Jastrzębie-Zdrój przyjazne dla piłkarzy halowych

Futsalowa reprezentacja Polski pokonała w Jastrzębiu-Zdroju Grecję 3:0 (2:0) w swoim pierwszym meczu eliminacji do mistrzostw świata 2024.

Mecz rozegrany został w hali na co dzień wykorzystywanej przez siatkarzy Jastrzębskiego Węgla. Ponieważ ta odmiana piłki nożnej po raz pierwszy gościła w tym obiekcie, przed pierwszym gwizdkiem spiker zapoznał kibiców w zasadami gry. Biało-czerwoni byli faworytami spotkania. Od początku zepchnęli gości do defensywy. Bramkarz Greków został poddany bardzo wymagającemu egzaminowi. Dwa razy, po strzałach Michała Marka i Michała Kubika wspomógł go słupek. Skapitulował w 17. minucie, kiedy najpierw z bliska wepchnął piłkę do siatki Mateusz Mrowiec, a 27 sekund później Mikołaj Zastawnik popisał się widowiskowych dryblingiem, zakończonym technicznym, lekkim lobem ponad Dimitrisem Zervasem. Zaraz po przerwie niemal 2,5-tysięczna publiczność ucieszyła się ze trzeciego gola dla Polaków, ale nie został uznany, jako zdobyty bezpośrednio z autu. Wątpliwości nie było po mocnym uderzeniu Remigiusza Spychalskiego spod linii bocznej.

Spotkania grupowe (każdy z każdym, mecz i rewanż) zaplanowano na wrzesień, październik i listopad 2022 oraz luty i marzec 2023. Drużyna prowadzona przez trenera Błażeja Korczyńskiego w kolejnym meczu eliminacji zmierzy się 7 października na wyjeździe z Azerbejdżanem.

Zwycięzcy 12 trzyzespołowych grup kwalifikacyjnych oraz cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do fazy elitarnej. Pozostałe osiem ekip z drugich pozycji zagra o ten awans w barażach.

Dopiero w tej rundzie rozstrzygnie się, kto zagra w finałach. 20 zespołów zostanie podzielonych na pięć grup. Zwycięzcy zapewnią sobie prawo gry w finałach, dwie lub cztery drużyny z drugich miejsc (zależy od wyboru gospodarza MŚ) będą rywalizowały w barażach.

Zwycięzcy awansują na mundial, a cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc zmierzą się w barażach. W turnieju finałowym MŚ wystąpi 24 drużyny, w tym siedem europejskich.