Dzięki konkursowi i wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach powstała w Jastrzębiu-Zdroju kolejna, nowoczesna specjalistyczna pracownia.
Zielona Pracownia „EKOenergia i EKOmateria” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. J. Kukuczki w Jastrzębiu-Zdroju znalazła się wśród stu najlepszych placówek, które otrzymały dofinansowanie w wysokości 48 tysięcy zł.
Przy wsparciu finansowym z Urzędu Miasta Jastrzębie-Zdrój powstała piękna, nowoczesna sala fizyczno-chemiczna, wzbogacona o wiele atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, nowoczesny sprzęt multimedialny oraz laboratoryjny.
Otwarcie pracowni rozpoczął krótki program artystyczny o tematyce ekologicznej, zaprezentowanym przez uczniów klasy 8a, który został wzbogacony występem najmłodszych uczniów z zespołu wokalnego „Wiolinki” oraz przedstawieniem przygotowanym przez klasę 6a.
- Fundusz cieszy fakt, że dzięki naszemu wsparciu młodzież może poznawać naturę. Zgłębiać strukturę cieczy i materii. Badać zjawiska naturalne i rozwijać swoje pasje. Poznawanie poprzez doświadczenie pozwala uczniom lepiej zbadać otaczającą nas przyrodę i z większym szacunkiem podejść do jej istoty. Fundusz od 9 lat, właśnie poprzez ten konkurs wspiera edukacje i kształcenie proekologiczne wśród uczniów. Liczymy, że kolejne pokolenia będą bardziej dbały o środowisko naturalne - powiedział Adam Lewandowski, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Natomiast w ekopracowni uczniowie zapoznali z tematyką i koncepcją pracowni przybyłych gości i zaprezentowali pokaz doświadczeń z zakresu fizyki i chemii.
Młodzież zaprezentowała zastosowanie zakupionych w ramach projektu pomocy związanych z odnawialnymi źródłami energii, piękno przyrody widzianej w świetle UV, a także szereg doświadczeń chemicznych z efektem WOW (również tych, z wykorzystaniem zakupionego dygestorium).
- Jesteśmy dumni, że nasza szkoła może pochwalić się pracownią na miarę XXI wieku, a uczniowie mogą w pełni rozwijać swoje zdolności i zainteresowania z zakresu przedmiotów przyrodniczych - czytamy na stronie szkoły.
Pieniądze przyznawane w ramach konkursów: „Zielona Pracownia” oraz „Zielona Pracownia_Projekt” są wydatkowane na utworzenie szkolnych pracowni (na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych), w szkołach województwa śląskiego.
Tegoroczny konkurs organizowany był po raz dziewiąty. Ogółem w 9. edycjach wpłynęło ponad 2340 prac. Na wyposażenie 539 placówek w ciągu 9 lat katowickie Fundusz przeznaczył w sumie 22,3 mln zł. Zielone Pracownie funkcjonują lub będą funkcjonować już w ponad 110 gminach i powiatach województwa śląskiego.
Napisz komentarz
Komentarze