Wiele z potężnych okazów znajduje się bezpośrednio przy alejkach spacerowych, ogrodzeniu lub budynkach, dlatego szczególnie ważne jest upewnienie się, czy nie zagrażają bezpieczeństwu osób przebywających w ich sąsiedztwie. Dzięki zabiegom pielęgnacyjnym trzysta zabytkowych drzew zostało skatalogowanych, zbadanych i zabezpieczonych. Zostały usunięte suche gałęzie, które groziły niekontrolowanym upadkiem. Prace wymagające specjalistycznej wiedzy, prowadzone były na wysokości, jednak bez użycia ciężkiego sprzętu typu zwyżka, co zapobiegło zniszczeniu systemu korzeniowego drzew.
Specjalistyczny, arborystyczny sprzęt oraz wyjątkowi ludzie, którzy umiejętnie poradzili sobie z wiekowymi pacjentami, zabezpieczyli je na dwa, trzy najbliższe sezony. Piękne drzewa będą nadal cieszyć mieszkańców i turystów, którzy chętnie przyjeżdżają do będącego jednym z największych na Śląsku zabytkowych, parku.
Arborystyka (z łacińskiego arbor – drzewo) to do niedawna mało w Polsce znana dziedzina, bardzo dynamicznie rozwijająca się z Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej, gdzie w dobie pogarszającej się jakości klimatu, stawia się na większą dbałość o środowisko naturalne. Arborystyka zajmuje się pielęgnacją, uprawą oraz badaniami drzew. Po firmy arborystyczne co raz częściej sięgają zarządcy parków miejskich, ogrodów, a także prywatni inwestorzy, którzy doceniają walory starodrzewia. Arboryści produkują piękno. Dbają o drzewa, o krajobraz.
Napisz komentarz
Komentarze