Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 4 lipca 2024 12:27
PRZECZYTAJ!
Reklama

Informacje

Moto rady Autokliniki - wycieraczki
Moto rady Autokliniki - wycieraczki

Z nadejściem grudnia rozpoczął się najgorszy okres dla kierowców. Przez kilka najbliższych miesięcy zimowa aura sprawi, że w swoich pojazdach będą się mogli spotkać z problemami, które w miesiącach letnich są rzadkością i nie mają większego wpływu na eksploatację samochodu. Teraz niskie temperatury, wilgoć i opady mogą przysporzyć kłopotów, często mających wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale i na bezpieczeństwo. W poprzednich odcinkach naszego poradnika poruszałem temat opon i świateł. Dziś kilka słów o samochodowych wycieraczkach.

13.12.2021 11:17
Izabela Kloc poseł do Parlamentu Europejskiego:  Wierzę w mądrość i rozsądek Europejczyków
Izabela Kloc poseł do Parlamentu Europejskiego: Wierzę w mądrość i rozsądek Europejczyków
10.12.2021 08:17
Kupuj z głową i bezpiecznie. Policja radzi jak nie dać się oszukać.
Kupuj z głową i bezpiecznie. Policja radzi jak nie dać się oszukać.

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia to nie tylko otwierany codziennie przez dzieci kalendarz adwentowy czy świąteczna kolacja z najbliższymi, to także czas przygotowań, podczas którego zakupowy szał, pośpiech i roztargnienie będą nam towarzyszyć.

09.12.2021 12:38
Boże Narodzenie z PCK. Trwa zbiórka żywności
Boże Narodzenie z PCK. Trwa zbiórka żywności

Do 11 grudnia, w DH Kaufland w Jastrzębiu-Zdroju trwa zbiórka darów dla rodzin i osób samotnych będących w trudnej sytuacji materialnej.

08.12.2021 11:30
Pół wieku kopalni
Pół wieku kopalni

W ramach tradycyjnej Barbórki świętowano 50-lecie działalności kopalni Borynia. Przed zakładem odsłonięto  tablicę upamiętniającą tragicznie zmarłych górników. W tym roku, ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią Covid-19, uroczystości Barbórkowe miały charakter symboliczny. Najpierw w cechowni Ruchu Borynia oraz przed cechownią złożono kwiaty przed wizerunkiem św. Barbary, a później odsłonięto tablicę pamiątkową. Obelisk znajdujący się przed bramą kopalni upamiętnia górników, którzy zginęli tragicznie w tym zakładzie. Tablicę odsłonili Tomasz Cudny, prezes zarządu JSW S.A., Artur Wojtków, zastępca prezesa ds. pracy i polityki społecznej oraz Marian Zmarzły, dyrektor kopalni Borynia-Zofiówka. Uroczystości barbórkowe zakończono mszą świętą w intencji górników w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Jastrzębiu-Szerokiej. W obchodach barbórkowych wzięli udział miedzy innymi członkowie zarządu JSW S.A., a także władze kopalni i przedstawiciele związków zawodowych. Uroczyste otwarcie kopalni Borynia odbyło się przeddzień Barbórki 1971 roku. Oficjalnego otwarcia dokonał Edward Gierek, ówczesny I Sekretarz PZPR. Meldunek o przygotowaniu i gotowości zakładu do uruchomienia złożył pierwszy dyrektor kopalni Maksymilian Tarabura. Do dziś górnicy Boryni wydobyli 113,1 mln ton węgla. W tym czasie pracowało tam w sumie 35 300 osób. Obecnie załoga kopalni prowadzi prace nad drążeniem wyrobisk technologicznych z pokładu 950, które pozwolą na pogłębienie szybu II i rozpoczęcie prac na nowym poziomie 1120 m. Uruchomienie wydobycia z nowego poziomu planowane jest na 2030 rok, jednak pierwsze ściany przynależne do tego poziomu zostaną uruchomione podpoziomowo już w 2027 roku. Według szacunków zasoby kopalni umożliwią jej  funkcjonowanie do 2051 roku.

06.12.2021 09:50
Górnicza transformacja Śląska
Górnicza transformacja Śląska

Jastrzębska Spółka Węglowa zaprezentowała swoje działania w zakresie terenów pogórniczych podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. sprawiedliwej transformacji. Posiedzenie trwało dwa dni i odbyło się w Jastrzębiu-Zdroju.

03.12.2021 08:34
Policja poszukuje świadków
Policja poszukuje świadków

Jastrzębscy policjanci, poszukują świadków nieustąpienia pierwszeństwa na przejściu dla pieszych, do którego doszło 15 listopada 2021 roku na ulicy Warszawskiej w Jastrzębiu-Zdroju. Dokładne przyczyny i okoliczności wyjaśniają teraz jastrzębscy mundurowi.

30.11.2021 11:59
Moto rady Autokliniki - światła
Moto rady Autokliniki - światła

Pierwszą jesienną czynnością kierowców w zakresie bezpiecznej jazdy jest zmiana opon letnich na zimowe. O oponach mówiliśmy w poprzednim odcinku naszego poradnika. Następną rzeczą, o której powinniśmy pamiętać podczas całorocznej eksploatacji samochodów, jest sprawdzenie stanu oświetlenia.

29.11.2021 08:25
W tym roku wracamy do stacjonarnej formuły zawodów
W tym roku wracamy do stacjonarnej formuły zawodów

Andrzej Matusiak, jastrzębski radny i prezes Śląskiego Związku Szachowego po raz trzeci zorganizuje Mistrzostwa Europy w Szachach Szybkich i Błyskawicznych w katowickim Spodku.

25.11.2021 08:54
Tygrysem raczej nie jesteśmy…
Tygrysem raczej nie jesteśmy…

„Rzeczpospolita” opublikowała najbardziej prestiżowy i opiniotwórczy Ranking Samorządów. Jednym z kryteriów oceny była jakość zarządzania urzędem miasta. Jastrzębie-Zdrój wypadło słabo.

24.11.2021 09:07
22-26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK
22-26 listopada Dni Honorowego Krwiodawstwa PCK

W dniach 22-26 listopada obchodzone są Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to święto wszystkich polskich Honorowych Dawców Krwi, którzy bezinteresownie przekazują cząstkę siebie osobom potrzebującym. Krew jest darem bezcennym, najlepszym jaki może podarować człowiek drugiemu człowiekowi.

22.11.2021 08:29
Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta: pracownicy Urzędu Miasta mają dość poniżania ich głodowymi pensjami.
Piotr Szereda, przewodniczący Rady Miasta: pracownicy Urzędu Miasta mają dość poniżania ich głodowymi pensjami.

Pracownicy jednostek podległych urzędowi miasta mają żal i pretensje do swojej szefowej, czyli prezydent Anny Hetman. Przed wyborami obiecywano im podwyżki, a tymczasem większość z nich zarabia na poziomie ustawowego, minimalnego wynagrodzenia. Podczas październikowej sesji Rady Miasta jedna z pracownic jednostki podległej magistratowi mówiła tak:  „Mamy dość uwłaczających pensji. Mamy dość pomijania naszej jednostki w podwyższaniu wynagrodzeń. Mamy dość!”.

19.11.2021 10:51
Kolejny dziki auto-złom
Kolejny dziki auto-złom

W październikowym wydaniu gazety poruszyliśmy temat dzikich auto-złomowisk w naszym mieście. W osiedlowych zatoczkach parkingowych wiele samochodów znajduje ostatnie miejsce spoczynku. 

18.11.2021 08:18
Sukces Pioniera
Sukces Pioniera

Za nami OPEN JASTRZĘBIE-ZDRÓJ 2021, IV MIĘDZYNARODOWY TURNIEJ SZACHOWY.

17.11.2021 10:25
Nasz ekspert motoryzacyjny radzi: opony.
Nasz ekspert motoryzacyjny radzi: opony.

Lato już dawno za nami, jesień szybko mija i trzeba szykować się do zimy. A to oznacza, że na kierowców czekają trudne dni. Zarówno tych, którzy korzystają ze swych pojazdów na co dzień, jak i tych, którzy w okresie jesienno-zimowym korzystają z nich sporadycznie. Jedni i drudzy muszą się liczyć z tym, że na drogach będzie trudniej niż od kwietnia do października. Dlatego też, by bezpiecznie podróżować i nie narażać na szwank siebie i innych użytkowników dróg, należy przygotować auto do zimowej eksploatacji. Na dobrą sprawę, każdy kierowca wie, jak takie przygotowanie samochodu wygląda, ale nie zawsze o tym pamięta i dlatego też chcę w skrócie „podrzucić” taką „ściągawkę”, by bez szukania w głowie, literaturze czy Internecie, można było taki przegląd wykonać. Zaczniemy od ogumienia.

16.11.2021 08:46
Dobrych rad nigdy za wiele
Dobrych rad nigdy za wiele

W Polsce na motoryzacji znają się wszyscy. Podobnie jak na polityce i medycynie. Siadając „za kółkiem”, o samochodach, ich obsłudze i eksploatacji oraz przepisach wiemy wszystko. W przypadku jakiegokolwiek zdarzenia czy nieszczęścia, okazuje się, że pomimo tej wiedzy, o czymś zapomnieliśmy albo coś nam uciekło.

10.11.2021 07:59
JSW z nagrodą dla filmu korporacyjnego
JSW z nagrodą dla filmu korporacyjnego

Film dokumentalny, którego głównym bohaterem jest przodowy Marcin Kołodziejczyk z kopalni „Budryk”, zdobył pierwszą nagrodę podczas 16. FilmAT Festival Awards w kategorii: „Filmy korporacyjne – Problemy bieżące”. To autorska produkcja pracowników Biura Komunikacji i PR Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

05.11.2021 09:21
Rozpoczął się remont oddziału neurochirurgii
Rozpoczął się remont oddziału neurochirurgii

Prawie 4 mln złotych – to kwota jaką WSS nr 2  w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał na inwestycję, która obejmie oddział neurochirurgii. Zdecydowana większość tych środków bo 2,8 mln zł  pochodzi z rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, ponad 1, 1 mln zł dołożyły władze województwa, sam szpital przeznaczył na ten cel 72 tys.

04.11.2021 08:46
Pamiętamy o prof. Bolesławie Krupińskim
Pamiętamy o prof. Bolesławie Krupińskim

W Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach powstała Izba Pamięci prof. Bolesława Krupińskiego. W ten sposób uhonorowano jedną z najwybitniejszych postaci polskiego górnictwa.

03.11.2021 09:04
Osiedlowy, samochodowy cmentarz
Osiedlowy, samochodowy cmentarz

W październikowym wydaniu gazety poruszyliśmy temat dzikich auto-złomowisk w naszym mieście. W osiedlowych zatoczkach parkingowych wiele samochodów znajduje ostatnie miejsce spoczynku. 

02.11.2021 08:31
Pracownicy  Urzędu Miasta i podległych placówek mają dość!
Pracownicy Urzędu Miasta i podległych placówek mają dość!

W Urzędzie Miasta i podległych placówkach pracownicy mają już dość, ponieważ obiecane przed wyborami podwyżki nie są realizowane przez prezydent Annę Hetman. Rośnie też liczba pracowników o wynagrodzeniu minimalnym. Tak jest np. w żłobku, gdzie na 23 etaty, aż 20 osób  dostaje najniższą, przewidzianą prawem pensję. Pomimo sporych przypływów gotówki z podatków PIT, CIT oraz subwencji na edukację, miasto przestała dbać o wynagrodzenia  nie tylko w urzędzie ale także w innych  podległych jednostek organizacyjnych takich jak MOPS, PUP, OPS, Straż Miejska MZN itd.

29.10.2021 07:33
Reklama
Reklama